Webové stránky

Jak udržovat dřevěná okna a dveře v super kondici

RSS

Dřevěná okna a barva na oknech potřebují pravidelnou péči, aby byly stále jako nové, vypadaly dobře a taky plnily svou funkci. V současné době máte k dispozici celou řadu přípravků pro údržbu dřevěných oken i dveří ať již na bázi laku, vody nebo oleje – olejové lazury.

Máme pro vás několik tipů, které se právě majitelům dřevěných oken a dveří mohou hodit:

Čím máte ošetřený dřevěný povrch oken?

Jako finální nátěr na dřevo se používají následující tři typy povrchových úprav.

Laky

V minulosti byly laky obvykle používány ve vlhkém prostředí např. v přímořských oblastech. Cílem bylo vytvořit na dřevěném povrchu ochrannou vrstvu. Nicméně lak, pokud je vystaven slunci se časem stává křehkým a tvrdým, což v konečném výsledku způsobuje odlupování a tvorbu prasklin. Po čase do těchto trhlin vnikne voda, která pak způsobí další odlupování laku.

Odstraňování přemalování dřeva novou vrstvou je celkem náročné. Na rozdíl od obecně rozšířené víry, nemusíte obrušovat celé okno. Jednoduše jej zavře

te, abyste zjistili, které části jsou vystaveny venkovním vlivům a obruste pouze tyto části. Možná také zjistíte, že se do některých částí nedostanete a bude nutné použít nějaký odstraňovač barvy.

Jakmile vrchní vrstvu laku odstraníte, vše očistěte vodou a nechte dobře vyschnout. U všech ostatních vnitřních povrchů, stačí pouze jemně zdrsnit smirkovým papírem, aby se měla nová barva na dřevo, za co zachytit.

Lazury na dřevo

Lazury na dřevěný povrch nabízí snadnou údržbu a velmi dobře se aplikují. Jsou většinou vyrobeny na bázi rozpouštědel. Jsou perfektní volbou pro utěsnění dřevěného povrchu, který má odolávat povětrnostním vlivům. Co se týče jejich trvanlivosti na exponovaných místech mohou vydržet od 1 do 5 let.

V okamžiku, kdy se vnější povlak vysuší, stačí jemně přebrousit a můžete nanést novou vrstvu. V některých případech se můžete broušení úplně vyhnout a stačí povrch pouze dobře odmastit. Necháte uschnout a můžete aplikovat novou vrstvu lazury na dřevo.

Oleje na dřevo

Jde o tradiční způsob ochrany dřevěného povrchu. Olej pro ochranu dřeva se používá zejména ve vnitrozemí na dřevěná okna a dveře. Olej samotný jako těsnící prostředek má krátkou životnost a pokud je nanesen ve větší vrstvě vypadá povrch jako lepkavý.

Při odstraňování oleje na dřevo z povrchu dřeva je třeba odstranit veškeré lepivé části a následně dřevěný povrch opláchnout nějakým odmašťovacím prostředkem a nechte dobře uschnout.

Jaká je tedy nejlepší možnost pro ochranu povrchu dveří a oken?

Asi nejlepší volbou pro zajištění vysoké ochrany dřevěného povrchu je použít některou z lazur na dřevo od kvalitního výrobce. U těch máte většinou jistotu, že je nátěr dostatečně trvanlivý a vydatný. Mezi jednoho z předních výrobců přírodních lazur na dřevo patří např. Osmo.

V jejich sortimentu jsou také speciální krycí barvy na okna, které jsou vyrobeny na bázi olejů. Barva odpuzuje vodu a je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům a UV záření. Co se týče trvanlivosti je nutné nový nátěr provést asi po cca 2 letech.

Ukázat další aktuality