Webové stránky

Pončo oděv pro vodní sporty i běžné nošení

RSS

Předtím než se podíváme na to, jak můžete pončo nosit nebo jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Mrkneme se nejdříve trochu do historie. Ne každý ví, odkud se k nám pončo jako kus oblečení dostalo.

Pončo si každý představí jako kus hrubé látky, která má otvor pro hlavu a nemá rukávy. Původem je pončo z Jižní Ameriky z oblasti And. Ačkoliv původ slova – pončo není zcela prokázán, pravděpodobně pochází z Quechua puchu nebo Mapudungun pontro.

Tento kus oblečení byl populární zejména v oblasti And, kde tvořil i důležitou kulturní ikonu.

Z původní oblasti s domorodými obyvateli Mapuche se pončo rozšířilo do celého Španělska a Latinské Ameriky. Mapuche byly vysoce kvalifikovaní tkalci, kteří kromě ponča vyráběli např. čelenky, šaty nebo šály. Víte o tom, že tzv. diamantový motiv, který můžete vidět u některých ponč byl považován za znamení autority a často jej nosili pouze starší muži nebo vůdci klanů a rodin.

Pončo je také úzce spojeno s mexickou kulturou a je považováno za jeden ze symbolů Mexika. Mexické pončo má dva odlišné styly:

Serape pončo – je v nejrůznějších barvách s lemovanými kraji ve tvaru dlouhých šál, které vypadají jako módní přikrývky.

Falešné pončo – je oblíbené v turistických oblastech, má mnohem hustší vazbu a nosí se volně přes ramena.

V současnosti má pončo několik využití:

Ochrana před deštěm

Tenké pončo vyrobené z polyetylénu je vodotěsné a ochrání velmi dobře před deštěm. Pončo bylo dokonce používáno jako součást vybavení amerických jednotek během občanské války. O té doby se dočkalo několika inovací a stále se používá i ve vojenských jednotkách na celém světě.

Módní a sportovní použití

Pončo v mnoha různých barevných variantách a z různých materiálů se stalo nezbytným módním doplňkem. Na své si přijde zejména v chladnějším období – zima či podzim. Kromě módního zaměření se pončo používá i při vodních sportech.

Např.surf ponča Mystic jsou vyrobena z materiálu, který odpuzuje vodu a zároveň hřeje. Slouží např. k tomu, abyste se mohli kdekoliv převléct z mokrého oblečení či neoprenu do něčeho suchého. Surf ponča zajistí, že vás při převlékání nikdo nepřekvapí v nepříjemné situaci.

Výhody a nevýhody nošení ponča

Výhody

Dramatické – dokáže zakrýt i nějaké to kilo navíc a díky svému asymetrickému tvaru vytváří efekt divadelního kostýmu.

Odpouští – zakrývá tělo volně bez tvarových linií, které by se dotýkaly křivek těla

Snadné – jednoduše se nosí a s párem dobrých bot dokáže vytvořit velmi zajímavý módní outfit

Pohodlné – může být vyrobeno z měkké látky a díky nestrukturovanému designu je velmi útulné

Praktické – vynikající vrchní vrstva pro mírné zimní počasí. Stačí si přibrat štíhlé jeansy a správné boty.

Nevýhody

Nafouknuté – silueta podobná pytli nemusí u těch, kteří nosí raději oblečení se střihem úplně vyhovovat.

Nepohodlné – pončo může být vyrobeno i z tkaniny, která nemusí být pohodlná.

Příliš bohémské – frivolní a příliš dramatické

Nepraktické – je obtížné vrstvit plášť nebo kabát přes oblečené pončo.

Pokud vás zaujalo sportovní využití ponč např. u kiteboardingu, wakeboardingu či paddleboardingu, vyzkoušejte sportovní ponča Mystic z nových kolekcí. Najdete je na stránkách www.mysticstore.cz nebo se zastavte přímo na Showroomu Mystic v Brně.

Ukázat další aktuality