Webové stránky

Zahřejte se díky čajům na podzim na těle i na duši

RSS

Podzim je ideálním obdobím pro šálek voňavého čaje. Dokáže v chladném a sychravém počasí důkladně zahřát a zároveň i zachutná. Které čaje byste během letošního podzimu určitě neměli minout a jaké další výhody vám pití čaje může přinést?

Co dokáží bylinkové čaje

Přepadlo vás podzimní nachlazení? Bylinné čaje jsou účinným lékem, po kterém sahaly již naše babičky. Čaj šípkový obsahuje vysoký podíl vitamínu C, mimo to umí i snižovat horečku. Obdobné účinky má i kopřiva, která pomůže zvýšit odolnost vašemu organismu.

Pokud se vám to podaří poněkud přehnat s vánočním hodováním, dopřejte svému zažívání úlevu v podobě čaje mátového. Maminky malých dětí zase znají obdobné účinky fenyklu. Mocných bylinek však existuje mnohem více než jen ty důvěrně známé.

Co jsou ajurvédské čaje

Stále populárnějším druhem léčivých čajů jsou ajurvédské čaje. Ajurvéda je metodou péče o lidské zdraví a její kořeny sahají až do období druhého tisíciletí před naším letopočtem. Tehdejší lékaři dbali ve velké míře především na prevenci. Důležitá je tak z pohledu této filosofie celková harmonie těla.

Ajurvédské čaje jsou speciální směsí bylin, která léčí, posiluje tělo a dodává mu energii. Vždy záleží na přesném poměru daných složek v čaji. Jakýmsi základem jsou pak čaje himalájské.

Nejdůležitější složky pro tento čaj se sbírají právě na území tohoto pohoří a jedná se o více než třicítku nejrůznějších bylin, jež můžeme využívat v boji s nemocemi močových cest, při menstruačních potížích a mnoha dalších obtížích. Je nicméně nutné dbát na to, že tyto čaje nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti do tří let věku.

Opatrnost platí ostatně pro pití libovolných bylinkových čajů. Lékaři varují, že tyto nápoje jsou stále lékem a je tak s nimi nutné i zacházet, jinak by vám mohlo hrozit „předávkování”. Samotná příprava je jednoduchá, stačí zalít vroucí vodou.

Řiďte se ovšem za všech okolností doporučovaným návodem výrobce uvedeným na sáčku a respektujte uvedené množství čaje i dobu jeho louhování.

Vyzkoušejte ovocné čaje

V případě bylinkových čajů platí, že jsou chuťově poměrně výrazné a je potřeba si na ně nejprve zvyknout. Pokud vám přes svoje blahodárné účinky nebudou vyhovovat, jinou alternativu představují ovocné čaje.

Také ovocné čaje obsahují širokou škálu pro tělo prospěšných látek – vitamínů, minerálů i antioxidantů. Mezi tradiční suroviny využívané při přípravě těchto čajů patří sušené borůvky, brusinky, jablka nebo též jahody. Častou přísadou v ovocných čajích rovněž bývá květ ibišku dodávající mírně nakyslou příchuť.

Výhodou ovocných čajů je jejich bezproblémová příprava. Necháte-li je louhovat déle, než je nezbytné, získáte silnější výluh. Kvalitu čaje tím ovšem nijak zásadním způsobem neznehodnotíte.

Díky sladší chuti si je rychle oblíbí i děti, kterým tak nabídnete mnohem zdravější alternativu, než jsou přeslazené limonády. Podle potřeby můžete navíc ještě hotový čaj medem nebo cukrem i dále přisladit.

Velký výběr bylinných a dalších druhů čajů najdete na www.poznani-knihy.cz nebo na naší prodejně přímo v Olomouci. V naší nabídce najdete pouze vysoce kvalitní čaje určené i pro znalce – nečekejte žádné běžné čaje z marketů či obchodů.

Ukázat další aktuality