Co se vám vybaví, když se řekne populární jazyk? Nepochybně angličtina, němčina, a snad i francouzština nebo ruština. Tyto jazyky má ve standardní nabídce asi každá jazykovka a nikoho nepřekvapí, že se každoročně najde množství zájemců, kteří se v těchto jazycích touží zdokonalovat.
Ukázkovým příkladem je třeba pomaturitní studium angličtiny a němčiny, o které je v jazykové škole PELICAN rok od roku stále větší zájem.
Vedle těchto stálic však v nabídce jazykových kurzů najdeme i takové jazyky, které na popularitě získaly teprve nedávno, a jen čas ukáže, jestli se je budeme chtít stejně hojně učit i v budoucnu.
Oblast studia jazyků je totiž záležitostí módních trendů zrovna tak jako oblečení, hudba nebo gastronomie. Že jste zaspali dobu a netušíte, co v jazykových školách právě teď nejvíc “frčí”? Potom právě vám přinášíme seznam pěti jazyků, které jazykovka PELICAN nabízí a o které je v současnosti překvapivě velký zájem.
- Novořečtina
A ve středomoří zůstaneme u jazyka, který se v posledních letech rádi učíme. Přestože pomaturitní studium jsme ještě díky zvýšenému zájmu o novořečtinu nebyli schopni otevřít (ale kdoví, třeba se nám to jednou povede!), vzrůstající popularita moderní řečtiny, která začala poměrně nedávno, byla pro řadu jazykových škol skutečným překvapením. Možná i proto stále není příliš mnoho těch, které by kurzy novořečtiny standardně nabízely.
A jak si vlastně jazykové školy vysvětlují nárůst zájmu o studium jazyka Homéra i Sapfó? Podle těch je novořečtina jazyk, do kterého je snadné se zamilovat. Každé slovo je malým uměleckým dílem, a i když jejich studium není vůbec snadné, odměna za jejich zvládnutí v podobě řecky slunného pocitu je pro studenty novořečtiny dostatečnou motivací.
- Japonština
Po dalším populárním jazyku se musíme poohlédnout až ve východní Asii. Jazyk země vycházejícího slunce je totiž v jazykových školách dalším překvapivě často žádaným artiklem. Japonština zkrátka frčí, a to ve všech oblastech. Nebo vy jste snad ještě neochutnali japonské sushi nebo neviděli čím dál tím populárnější anime? Kurzy japonštiny se staly velmi žádanými také pro firemní vzdělávání. Důvodem je rostoucí síla japonské ekonomiky, která si žádá znalosti japonštiny u svých obchodních partnerů.
- Italština
Tento románský jazyk není sice tolik rozšířený jako jeho populárnější bratři, zato byl však několikrát za sebou zvolen nejkrásnějším jazykem na světě. Možná právě to je důvod, proč jeho obliba prudce roste. Ať už za to mohou melodické opery, výtečná kuchyně nebo překrásná příroda, stále více Čechů se nechává okouzlit Itálií i jejím jazykem. Dalším důvodem, proč se tak často rozhodujeme zapsat si kurz italštiny, je fakt, že jde o jazyk poměrně jednoduchý, který díky své melodičnosti není složitý na zapamatování.
- Vietnamština
Vzrůstající popularita kurzů vietnamštiny je tak trochu českou specialitou. Díky početné vietnamské komunitě každoročně přibývá těch, kteří se s vietnamsky hovořícími lidmi setkávají například v rámci svého zaměstnání. Zájemci o studium vietnamštiny také často tvoří mladí Vietnamci, kteří vyrostli v České republice, a rádi by se své mateřštině pořádně naučili. Vietnamština ale také láká řadu dobrodruhů, kteří se ji učí jednoduše ze zájmu o tento zajímavý a pro ně exotický jazyk.
- Čeština
Za posledním z našeho žebříčku jazyků, které jsou v českých jazykovkách překvapivě populární, ani nemusíme nijak daleko. Pro nás Čechy může být překvapením, že v posledních letech velmi narůstá zájem o kurzy češtiny pro cizince. I když je Česká republika relativně malá země, cizincům má mnoho co nabídnout. Pracovní místa, kvalitní vysoké školy a nepochybně i jazyková příbuznost k nám lákají především mladé Rusy a Ukrajince. Z ostatních zemí se sem za studiem češtiny vydávají především lidé s českými kořeny, kteří by rádi lépe poznali jazyk svých předků.
A co Ty? Také toužíš po exotice nebo zůstáváš věrný klasice?