Webové stránky

Jak si připravit dobrý sypaný čaj?

RSS

Možná se sypaným čajům záměrně vyhýbáte, protože vám jejich příprava přijde složitá. Ale je to škoda. Vyzkoušejte a sami poznáte, že v tom není zas tak velká věda.

Potřeby pro přípravu sypaného čaje

Nedejte na řeči čajových fajnšmekrů, kteří vám budou tvrdit, že bez potřebného vybavení nemáte šanci. Pokud tedy zrovna nemáte v plánu začít s japonským čajovým obřadem. Nelamte si proto hlavu, jestli máte doma tu správnou konvičku, bambusové sítko či velikostně odpovídající šálky.

Pro začátek si docela dobře vystačíme s obyčejnou větší konvicí nebo hrnkem. Ideální jsou konvice porcelánové nebo celoskleněné, protože na těchto materiálech neulpívá předchozí aroma.

Praktické je, pokud máte konvice rovnou dvě. Případně dva velké hrnky. V jedné nádobě lístky vylouhujete, do druhé hotový čaj slijete. Čajové lístky mají rády prostor. Pokud tedy můžete, nasypte čaj do konvičky a nechte ho volně louhovat.

Z čaje se pak lépe uvolní aroma a rozvine jeho chuť. A jelikož čajové lístky se po vylouhování budou držet u dna, nepotřebujete ke slití čaje nutně ani žádné sítko. Jinak lze pro louhování samozřejmě použít i klasické čajové sítko nebo konvičku se zabudovaným sítkem.

Pokud zjistíte, že jste už kouzlu sypaného čaje podlehli, a chce dát svému čajovému obřadu jinou dimenzi, můžete si časem pořídit kvalitní nádobí a propriety, které jsou pro přípravu sypaných speciálně určené.

Dávkování

Doporučené dávkování a doba louhování jsou zpravidla uvedeny výrobcem. Záleží na druhu čaje. Často a obecně se doporučuje jedna zarovnaná čajová lžička na jeden šálek. Čím větší množství na šálek, tím silnější výluh získáte.

Voda

Bez vody by to samozřejmě nešlo. Ideální je voda měkká a čerstvá. Vodu je lepší nechat krátce přejít varem, aby se z ní co nejvíce vytěsnil kyslík. Zase ji ale nepřevařujeme moc dlouho. Můžeme použít samozřejmě klasickou vodu z kohoutku, ačkoli ta bohužel bývá na mnoha místech příliš tvrdá.

Pokud máte doma tvrdou vodu, nemusíte kvůli tomu hned běžet do lesa ke studánce. Zkuste si tu svou kohoutkovou třeba přefiltrovat nebo použít vodu balenou (kojeneckou).

Teplota vody

Voda by měla vždy přejít varem. Nejdůležitější je pak hlídat teplotu vody u čaje zeleného. Ten zaléváme vodou zchladlou na 60-80 °C. Zelený čaj nikdy nezalévejte vařící vodou, jinak lístky spaříte a znehodnotíte. Vodou horkou 100°C zaléváme jen čaj černý a ovocný.

Doporučené teploty pro zalévání jednotlivých druhů:

Černé čaje

95 – 100°C

Zelené čaje

60 – 80°C

Oolong čaje

80 – 90°C

Žluté čaje

80°C

Bílé čaje

80 – 90°C

Doba louhování sypaného čaje

K louhování nutno dodat, že čím menší části lístků jsou, tím menší množství se dávkuje a kratší dobu louhuje. Čím déle čaj louhujeme, tím více tříslovin se do výluhu uvolní. Louhujte pokud možno v přikryté nádobě.

Zelené čaje louhujeme 1- 3 minuty. Černé čaje 3-5 minut. Ovocné čaje a bylinné směsi povětšinou louhujeme ve vroucí vodě po dobu 5-10 minut. Dobu louhování černého a zeleného čaje zbytečně nepřekračujte, protože z čaje se uvolní příliš mnoho tříslovin a čaj bude mít nahořklou chuť.

Skladování sypaného čaje

Čaj by se měl uchovávat ideálně v suchu, chladu a tmě. Ideální je uzavřená nádoba, která nepropouští světlo a vzduch, aby z čaje zbytečně brzo nevyprchalo aroma.

Co nedělat?

  • Nepřevařujte vodu, která už v konvici jednou byla. Vždy si natočte a vařte čerstvou.
  • Nenechávejte čaj louhovat příliš dlouho (zhořkne), ani příliš krátce (docílíte obarvené vody bez výrazné chuti).
  • Pokud si chcete vychutnat pravou chuť a aroma čaje, nekazte si výluh cukrem.

Kde koupit kvalitní sypaný čaj?

Určitě zapomeňte na čaje ze supermarketů, které si příliš nevychutnáte. V ideálním případě se podívejte v okolí po specializované prodejně čajů nebo místní čajovně, kde si můžete vybraný sypaný čaj zakoupit.

Pokud tyto možnosti selžou vyzkoušejte specializovaný e-shop www.poznani-knihy.cz , kde jsou vysoce kvalitní sypané i běžné čaje v sáčku vyhovující i čajovým fajnšmekrům. Výhodou e-shopu je velký výběr a zkušená majitelka, která ráda poradí.

Jestliže jste z okolí Olomouce můžete se zastavit i přímo na prodejně, kde je k dispozici ještě mnohem větší výběr.

Ukázat další aktuality