Webové stránky

Co si obléct na vodní sporty

RSS

Vodní sporty vyžadují, podobně jako sporty jakékoli jiné, správné oblečení. Nabídka je velmi široká. Poradíme vám, které kousky byste měli mít a podle čeho si je vybrat.

Neopren

Neoprenový oblek je rozhodně tím nejnutnějším. Spolehlivě vás u vody ochrání před chladem i před potenciálním poraněním. Funguje tak primárně jako prvek izolující tělo od okolní vody. Vyrábí se ze speciálního gumového materiálu, který je velmi tenký.

Na současném trhu se objevují konkrétně dva typy. Nejrozšířenější je tzv. kašírovaný neopren. Pod pojmem kašírování se ukrývá jednoduchý princip nanesení textilie. U neoprenů je to většinou lycra. Používá se pro zlepšení odolnosti materiálu, který potom není tolik náchylný k protržení.

Gumový neopren se naopak lycrou nepokrývá, protože není pórovitý. Výchozí materiál je zcela hladký. Z hlediska tepelného komfortu jsou oba typy neoprenů srovnatelné, jak už ale vyplývá z popisu použité technologie, gumové neopreny obecně vykazují nižší mechanickou odolnost.

Suchý oblek

Někdy bývá rovněž řazen k neoprenům, správněji bychom ho ale měli vyčlenit zvlášť. Oproti neoprenům je totiž založen na odlišném principu. Výsledek je samozřejmě stejný, sportovci není ve vodě zima.

Dosaženo je kýženého efektu ale tak, že suchý oblek vodu k tělu nepropustí, kdežto smyslem neoprenu je propustit velmi tenkou vrstvu vody, která se rychle prohřeje na teplotu těla. Suché obleky se proto mohou používat i v extrémních podmínkách velmi studené vody. Výhodou je i komfortní pocit při jejich nošení.

Nevýhody suchého obleku jsou v zásadě dvě: Vyšší pořizovací cena a finančně náročnější případné opravy. Suverénně nejdražší položkou bývají opravy zipu. Cena se může vyšplhat na několik tisíc korun.

Analogicky pak platí podobná pravidla i u výběru neoprenu pro děti.

Neoprenová obuv a rukavice

Neoprenové boty vám pomohou především získat lepší stabilitu na mokrém povrchu. Také vás udrží v teple. Vyšší obuv vám umožní sportovat i ve velmi studených vodách, kde se teploty pohybují pod nulou. Základním kritériem dokonalé tepelné izolace je pak správně sedící neoprenová bota, která by nohu měla dokonale obepínat.

Rovněž vám poslouží i v situaci, kdy se ocitnete na souši a chcete minimalizovat riziko poranění například šlápnutím na ostrý kamínek.

Podobnou funkci plní i další doplněk – neoprenové rukavice. Jednak zabraňují únikům tepla a chrání před poraněním a zároveň díky protiskluzové úpravě zajistí, aby vám v ruce nepodkluzovalo pádlo.

Pončo

Ručníkové pončo se vyrábí ze savého materiálu, který je velmi příjemný na dotek. Výborně hřeje a poslouží vám ve chvíli, kdy se budete převlékat z mokrého oblečení. Ponča jsou na trhu dostupná v různých velikostech vhodných pro děti i dospělé. Dětské sportovní doplňky jsou pak nejmenším přizpůsobeny i svým designem.

Vše, co potřebujete na vodní sporty najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo na Showroomu Mystic v Brně nebo Praze.

Ukázat další aktuality